Gå videre til innhold

Nyhetsarkiv

Hvordan kommunisere bærekraftige kvaliteter overfor boligkjøpere?  Grønn Byggallianse arrangerte Forum for boligutviklere, der medlemmer fra eiendoms-virksomheter som driver med boligutvikling stiller som deltakere. Foto: Siri Dobloug

Hvordan kommunisere bærekraftige kvaliteter overfor boligkjøpere?

Grønn Byggallianse arrangerte tidligere i januar Forum for boligutviklere, der medlemmer fra eiendoms-virksomheter som driver med boligutvikling stiller som deltakere. Tema denne gangen var blant annet BREEAM-sertifisering av boliger - og kommunikasjon av bærekrafts-kvaliteter.

Å ta vare på miljøet er en viktig del av oppdraget vårt. Når vi tilslutter oss til strakstiltakene bekrefter vi målsetningen om en bærekraftig forsvarssektor, sier direktør Thorbjørn Thoresen, her sammen med Katharina Bramslev fra Grønn Byggallianse.

Forsvarsbygg signerer på strakstiltakene - har allerede nådd betydelige resultater

Som en av Norges største offentlige eiendomsaktører, har Forsvarsbygg et stort ansvar for å redusere sektorens ressursbruk, herunder energibruk og klimagassutslipp. Gjennom å tilslutte oss til de 10 strakstiltakene i Eiendomssektorens veikart mot 2050, bekrefter vi målsetningen om en bærekraftig forsvarssektor, sier direktør Thorbjørn Thoresen.

Sertifiseringssjef i Grønn Byggallianse, Viel Sørensen og prosjektsjef i Bane Nor Eiendom, Sven Kruse-Jensen utenfor Hollenderkvartalet. Foto: Siri Dobloug.

Overrekkelse av plakett til Bane NOR Eiendom

Grønn Byggallianse overrakte plaketten som viser at Hollenderkvartalet er sertifisert i henhold til BREEAM-NOR Very good, som det første boligprosjektet noensinne!

Logo: Grønn Byggallianse

Arendalsuka: Grønn byggdebatt:

Hvilke incentiver trengs for klimakutt i Norges største fastlandsnæring? Grønn Byggallianse i samarbeid med Stærk&co inviterer til Grønn byggdebatt under Arendalsuka. Tirsdag 14. august fra kl. 0830-11.00, Arendals Sjømandsforening, Nedre Tyholmsvei 9b, 3 etg.

Vi har fått ny logo, som gjennom sine symboler viser at den nye organisasjonen skal jobbe med både bygg, anlegg og områder. Ny logo vil være synlig på alle våre sosiale plattformer i løpet av dagen i dag.

Sterkere sammen!

Som dere sikkert har fått med dere, slår Grønn Byggallianse og Norwegian Green Building Council seg sammen til én organisasjon fra 1. juli. Dette ble vedtatt enstemmig av begge årsmøter 3. april i år, og vi er sikker på at vi nå blir en sterk grønn hub for hele byggsektoren, forteller daglig leder, Katharina Bramslev.

Björn Mattson, administrerende direktør i Skanska CDN.

Skanska Commercial Development tilslutter seg strakstiltakene for eiendomsselskaper

– Vi gjør det fordi det kjennes riktig og ligger helt i linje med våre strategier om å utvikle framtidens kontor, sier Björn Mattson, administrerende direktør i Skanska CDN. Skanska CDN blir dermed med i rekken av over 30 eiendomsselskaper som har tilsluttet seg de 10 strakstiltakene i Eiendomssektorens veikart mot 2050.

- Nå ønsker vi å ta et enda tydeligere samfunnsansvar også for de grønne miljøtiltakene, sier Johan Bruun, administrerende direktør i Boligbyggelaget Usbl.

Usbl tilbake som medlem i Grønn Byggallianse

- Usbl har i 70 år vært opptatt av miljø i form av å dele på ressursene og skape gode miljø i og mellom husene vi bygger. Nå ønsker vi å ta et enda tydeligere samfunnsansvar også for de grønne miljøtiltakene, og derfor er det helt naturlig for oss å bli medlem i Grønn Byggallianse og tilslutte oss de 10 strakstiltakene for boligutviklere, sier Johan Bruun, adm. direktør i Boligbyggelaget Usbl.

De første bikubene er allerede utplassert på Steinerud. Fra venstre: prosjektleder Jon Solsrud, økonomi- og eiendomsdirektør Robert Hansson, eiendomssjef Bjørn Knutsen, forvaltningssjef Erling Nordstrand, og prosjektleder Per Reitan.

– Viktig at Diakonhjemmet står tydelig fram med sine miljøambisjoner

​Diakonhjemmet tilslutter seg 10 strakstiltak i Eiendomssektorens veikart mot 2050. – Det er viktig for Diakonhjemmet å stå tydelig frem med våre miljøambisjoner, sier økonomi- og eiendomsdirektør Robert Hansson. Prosjektleder Jon Solsrud kompletterer: – Det handler veldig mye om å få miljøaspektet inn i tankesettet under planlegging og gjennomføring av byggeprosjekter, sier han.

Daglig leder i NGBC og Grønn Byggallianse, og snart ny sammenslått organisasjon, Katharina Bramslev.

NGBC og Grønn Byggallianse flytter til Greenhouse Oslo

​Norwegian Green Building Council (NGBC) og Grønn Byggallianse signerte torsdag 26. mai kontrakt for innflytting i Greenhouse Oslo i Landbrukskvartalet, med Enterspace. I tillegg ble det signert en intensjonsavtale med Landbrukskvartalet Utvikling, om at NGBC og Grønn Byggallianse skal være involvert i den videre utviklingen av området.

Direktør Morten Jakhelln ved signeringen. Han mener at etterspørselen etter grønne bygg og enhver bedrifts miljøperspektiv blir større og viktigere i årene som kommer.

Hundholmen Byutvikling har ting på stell med Miljøtårnsertifisering og signerte strakstiltak

Hundholmen Byutvikling i Bodø har nå tilsluttet seg de 10 strakstiltakene. ​Med slagordet «Den gode følelsen», som gjelder både internt i bedriften og utad mot samfunnet, var det naturlig å forplikte seg til strakstiltakene. I forkant av signeringen forberedte bedriften seg godt slik at man allerede ved signering kunne vise til etterlevelse av strakstiltakene.

Adm. dir i Selvaag Eiendom Cecilie Martinsen og daglig leder i Grønn Byggallianse/NGBC Katharina Bramselv sammen med f.v.  Bjørn Bratt Aanensen, Magnus Skallerud, Amund Mehli, Thomas Thorstensen og Hege Skjelbred Hatlemark.

Vi gratulerer Selvaag Eiendom med å forplikte seg til strakstiltakene for eiendomsutviklere

Selvaag Eiendom tilslutter seg de 10 anbefalte strakstiltakene i Eiendomssektorens veikart mot 2050. - Vi har påbegynt planlegging og implementering av de nye strakstiltakene og ser frem til den videre utviklingen. Dette vil uten tvil gi våre leietakere en økt tilfredshet, heve kvaliteten på byggene og styrke organisasjonen vår, sier administrerende direktør Cecilie Martinsen.

- Naturlig at vi tilslutter oss strakstiltakene for boligutviklere, sier Thorbjørn Brevik, konserndirektør i Skanska Eiendomsutvikling.

Skanska vil legge til rette for at boligkjøperne kan ta gode miljøvalg

Skanska Eiendomsutvikling tilslutter seg strakstiltakene for boligutviklere. - I flere år har Skanska utviklet og bygget noen av landets mest miljøvennlige bygg for næringseiendom. Nå er det på tide at vi gjør det samme for nye boliger. Vi ønsker å bygge sunne, velfungerende og energieffektive boliger som legger til rette for at kjøperne kan ta gode miljøvalg, sier konserndir. Thorbjørn Brevik.

Vis mer